Зашто је добро бавити се музиком?

Као део опште културе, упознавање класичне музике је прилика да се деца сретну са музиком која најчешће није заступљена у масовним медијима. Упознавање и бављење класичном музиком, између осталог, учи нас да квалитетно организујемо своје слободно време.

Зашто је бављење музиком важно за дете?

Музика може имати велики значај у развоју личности детета.

Развијањем музичких способности, код детета се развија низ посебних способности, које могу бити од вишеструког значаја како у детињству, тако и касније током живота.

Развојем слуха, вида, интелигенције, пажње, моторике, вербалног изражавања, способности читања, учења страних језика, математичке и креативне способности, као и социјалне прилагодљивости, емотивно-естетски живот детета у многоме се може обогатити.

Утицај музике на учење

Резултати до којих су дошли научници јасно говоре у прилог значаја музике за музички и општи развој детета. Пожељно је да родитељи од најранијих дана обезбеде својој деци музички подстицајну средину са искуствима која ће позитивно утицати на развој њихове способности мишљења.

Испитивање у вези музике на развој детета

Психолози Шо (Shaw) и Рошерова (Raucher) доказали су да је музика од велике користи у процесу образовања и развоја мозга. Слушањем класичне музике побољшавају се памћење и концентрација, а учење свирања неког инструмента показује да се увећава спацијално (просторно) расуђивање, координација покрета и расподела пажње.

Класична музика побољшава меморију, креативност, продуктивност и повећава мождану активност.